Edukacja

  • 28 lutego 2024
  • wyświetleń: 291

Studia podyplomowe - świetna opcja na pozyskanie dodatkowej wiedzy pedagogicznej i nie tylko!

Materiał partnera:

Kariery związane z nauczaniem mogą być całkiem satysfakcjonujące, ale czasami mogą być również trudne i wymagające psychicznie. Być może to wyjaśnia, dlaczego tak wiele osób decyduje się na edukację w tym obszarze. Sprawdź zawody, które mogą być Twoje z tytułem magistra pedagogiki!

książki


Nauką, która daje wiele możliwości kształcenia w różnych dziedzinach, jest pedagogika. Studia podyplomowe z pedagogiki to rewelacyjna opcja, jeśli chcesz znaleźć własną ścieżkę kariery. Na jakie zatrudnienie możesz liczyć, kończąc studia podyplomowe z pedagogiki? Jakie jeszcze studia podyplomowe warto zrobić, aby cieszyć się wieloma możliwościami na rynku pracy?

Pedagogiczne studia podyplomowe a praca w szkole



Pedagogika jest zazwyczaj powiązana z dziedzinami opieki, wychowania i edukacji. Mimo że jest to bardzo szeroka dyscyplina, nauczanie jest stosunkowo popularnym wyborem kariery dla absolwentów pedagogiki. Niemniej jednak niektóre stanowiska wymagają dodatkowych szkoleń i certyfikatów. W rezultacie wielu nauczycieli decyduje się na studia podyplomowe, które obejmują szkolenie pedagogiczne w zakresie nauczania.

Po ukończeniu takiego kursu można uzyskać umiejętności określone przez obowiązujące przepisy. Zamiast szerokiego kursu można wybrać studia podyplomowe, które przygotowują do nauczania kolejnego przedmiotu.

Pedagogika, czyli wyjątkowa praca z rozmaitymi problemami



Istnieją dodatkowe możliwości zajmowania się osobami z niepełnosprawnościami lub innymi problemami podczas studiów podyplomowych z pedagogiki i po nich. Wśród dostępnych kierunków znajdują się np.:

  • oligofrenopedagogika — odnosi się do nauczania i szkolenia osób z niepełnosprawnością intelektualną;
  • nauczanie i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  • surdopedagogika, czyli nauczanie i szkolenie osób z upośledzeniem słuchu;
  • logopedia;
  • integracja sensoryczna i stymulacja sensoryczna;
  • tyflopedagogika, czyli nauczanie i szkolenia osób z upośledzeniem wzroku;
  • edukacja włączająca.


Wymagania wstępne dla każdej z tych dziedzin różnią się nieznacznie. Należy również pamiętać, że nauczyciele muszą mieć określone cechy osobowości.

Czy studia podyplomowe MBA to kierunek dla Ciebie?



Innym ciekawym przykładem studiów podyplomowych jest MBA, czyli Master of Business Administration. Nauczanie trwa zaledwie 2 semestry. Nie ograniczają się wyłącznie do nauki teoretycznej z szeroko pojętego zarządzania. Studia MBA są obowiązkowe dla osób, które mają w planach zasiadać w radzie nadzorczej spółki, zazwyczaj z udziałem Skarbu Państwa.

Studia MBA to kierunek interdyscyplinarny. Słuchacze zapoznają się z wieloma dziedzinami i najważniejszymi zagadnieniami, które mogą realnie przydać się na stanowisku menedżerskim. Chodzi głównie marketing, finanse, ale często też o psychologię czy etykę. Absolwenci studiów podyplomowych na kierunku MBA są w stanie wpływać na osiąganie najlepszych wyników finansowych oraz będą radzić sobie z codziennymi problemami.