Edukacja

  • 12 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1396

"Chcę wiedzieć, czym oddycham". Drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjnego

Spotkania z ekspertami to ważna część projektu edukacyjnego "Chcę wiedzieć, czym oddycham", w którym na zaproszenie Pszczyńskiego Alarmu Smogowego Stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga" bierze udział młodzież siedmiu szkół publicznych i niepublicznych z terenu powiatu pszczyńskiego. W poniedziałek 8 stycznia w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyły się kolejne warsztaty.

„Chcę wiedzieć, czym oddycham”. Drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjnego - 08.01.2024 · fot. Nie Dokarmiaj Smoga


Ostatnie epizody smogowe pokazały nam, że edukowanie naszej lokalnej społeczności na temat zanieczyszczenia powietrza i jego skutków wciąż jest potrzebne. W dalszym ciągu niewielu mieszkańców systematycznie sprawdza jakość powietrza, wie jak to zrobić oraz odpowiednio zachowuje się podczas wysokich stężeń pyłów zawieszonych np. świadomie ogranicza aktywność na zewnątrz.

Projekt ma na celu propagowanie wśród młodzieży wiedzy na temat smogu, zachęcenie do regularnego monitorowania jakości powietrza, dzielenia się tymi informacjami m.in. w social mediach oraz uświadamianie otoczenia w różnoraki sposób.

Młodzi ludzie połączyli się z Szymonem Bujalskim - dziennikarzem zajmującym się tematyką klimatyczną, który opowiedział o zasadach tworzenia angażujących treści w social mediach. Izabela Rząd z Polskiego Alarmu Smogowego omówiła temat tworzenia grafik, video i storytellingu. Zespół z każdej szkoły miał również czas na zajęcie się przygotowaniem krótkiego filmu promującego podejmowane działania antysmogowe. W dalszej części młodzi ludzie spotkali się z dr n. med. Marcinem Leśniewskim, który w nietypowy sposób przekazywał wiedzę dotyczącą szkodliwości smogu.

Uczniowie podzieleni na zespoły musieli samodzielnie przeprowadzić research dotyczący wpływu zanieczyszczeń powietrza na jeden z podanych układów - oddechowy, krążenia, nerwowy oraz rozrodczy, następnie wybrać bezdyskusyjne i trafiające fakty oraz przygotować bardzo krótką wypowiedź skierowaną do osoby dojrzałej lub do rówieśnika. Ta forma warsztatów okazała się dla wszystkich nie lada wyzwaniem.

- To był intensywny i mamy nadzieję, że również inspirujący dzień warsztatowy. Zależy nam na tym, aby uczestnicy projektu otrzymali narzędzia, które pozwolą im się w różny sposób wykazać podczas realizacji swoich projektów - mówią organizatorki spotkania ze Stowarzyszenia Aleksandra Antes-Szewczyk oraz Joanna Woźnica

Młodzież bierze równocześnie udział w ogólnopolskiej olimpiadzie społecznej "Zwolnieni z Teorii", w ramach której prowadzą kampanię społeczną dotyczącą zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy oraz organizują warsztaty uświadamiające uczniów szkół podstawowych.

Uczestnikami projektu są:

  • Wygoń Smoga - czyli zespół z drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie
  • trzyosobowa drużyna damsko-męska z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, której liderem jest Paweł Kaczmarczyk (młodzież działa na kontach prywatnych)
  • Smog.Busters czyli zespół z pierwszej klasy niepublicznego Liceum Kampus
  • Dejmy Daisy Dychnąć - pod tą nazwą kryje się czteroosobowy zespół z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
  • SmogVeto czyli męska drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie
  • smogout getair - mieszana drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach
  • my vs smog - zespół z Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach.


Zachęcamy do śledzenia ich kont w social mediach.

ar / pless.pl

źródło: Nie Dokarmiaj Smoga

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj